Mechanizm sukcesu

Strategia wspomagania roślin rolniczych

w ochronie przed skutkami przymrozków

    Dobra kondycja ozimin nie powinna całkowicie uśpić naszej czujności. Wcześniejszy niż zazwyczaj początek wiosny może oznaczać, ze natura ma w zanadrzu jakieś "niespodzianki". Najmniej pożądane przez rolników są oczywiście wiosenne przymrozki. W niektórych regionach kraju doszło już do uszkodzeń rzepaku – obserwowano m.in. pęknięcia łodyg roślin. Najgroźniejsze jednak z punktu widzenia strat w plonie są uszkodzenia pąków kwiatowych i kwiatów – te części roślin są stosunkowo wrażliwe na przymrozki. Warto zatem przygotować rośliny na nadejście przymrozków. Idealnym rozwiązaniem jest zastosowanie Asahi SL - to pewne i sprawdzone rozwiązanie w ochronie roślin przed skutkami różnego rodzaju stresów. Asahi SL to także preparat przyspieszający regenerację roślin po zaistnieniu warunków stresowych.

Asahi SL - rzepak - w ochronie przed skutkami przymrozków
Uszkodzenia po nocnych przymrozkach – 3oC. 26 marzec 2014, okolice Udanina - Dolny Śląsk. Przez kilka kolejnych dni występowały opady po długim okresie suszy oraz na polu było zastosowane pełne nawożenie azotowe.
Faza rozwojowa 32- 53 (wydłużanie pędu głównego - pąki kwiatowe).

Doradcy firmy Arysta LifeScience przedstawiają 4 możliwe sytuacje i odpowiednio strategię wspomagania roślin rolniczych w ochronie przed skutkami przymrozków.


Sytuacja 1 - Wiadomo, że przymrozek przyjdzie (za 1-3 dni)

Zastosować Asahi SL w zalecanej dawce (0,6 l/ha) najwcześniej jak się da.


Sytuacja 2 - Przymrozek zaskoczył i spowodował uszkodzenia

Zastosować Asahi SL w zalecanej dawce (0,6 l/ha) po przymrozku w momencie jak rośliny zaczną funkcjonować: wyjdą z tzw. stadium "zera fizjologicznego" kiedy nic nie są w stanie pobrać, transportować ani metabolizować.


Sytuacja 3 - Przymrozki utrzymują się przez kolejne 2-3 noce

1. Zastosować Asahi SL w zalecanej dawce (0,6 l/ha) po pierwszym przymrozku nawet jak wiadomo, że przymrozek będzie jutro ale pamiętać o tym, że należy to zrobić w momencie jak rośliny zaczną funkcjonować i wyjdą ze stadium tzw. "zera fizjologicznego" nie są wtedy w stanie pobrać, transportować ani metabolizować.


Sytuacja 4 - Przymrozki utrzymują się przez kolejne 2-3 noce i nic nie zostało zrobione w między czasie

1. Sprawdzić stan roślin: jeśli są jedynie osłabione zastosować Asahi SL w zalecanej dawce (0,6 l/ha).Uwagi:
1. Zastosowanie Asahi SL jest w stanie pomóc uprawom jedynie wtedy kiedy uszkodzenia nie są bardzo silne i dają szanse roślinie na przeżycie. Tylko żywe komórki jesteśmy w stanie pobudzić do szybszej regeneracji. Asahi nie "wskrzesi" martwych komórek.
2. Asahi SL jest produktem który: poprawia kondycję roślin (przygotowanie do stresu) i wspomaga regenerację uszkodzeń (wychodzenie ze stresu)
3. Dla roślin kwitnących lub z uformowanymi pąkami kwiatowymi zaleca się dodać nawozu zawierającego Bor (B) – który pełni ważną funkcję w rozwoju kwiatostanów.
4. Do Asahi SL stosowanego samodzielnie dodać zwilżacza niejonowego.
5. Asahi SL można mieszać praktycznie ze wszystkimi środkami ochrony roślin i nawozami.
6. Niestety nie ma gwarancji, że zastosowanie jakiejkolwiek strategii ochrony przed przymrozkami zabezpieczy uprawy przed stratami w 100%. Nie ma takiego środka na Świecie.